Femø Fortællefestival afholdtes for første gang lørdag d. 19. august 2023. (Næste år: 8.-9.juni 2024).
Lørdag d. 19. august 2023 afholdtes FEMØ FORTÆLLEFESTIVAL med 12 fortællere. Fortællefestivalen blev arrangeret af Ole Terney og Anne-Marie Nielsen og den var en succes! Der blev livligt fortalt eftermiddag og aften og tilbagemeldingerne har været meget positive. Som en fra Maribo sagde: “Det var værd at komme, og vi kunne tænke os mere”.
Der blev fortalt fra 12 specielle Femøbænke, som man kunne finde frem til ved hjælp af et detaljeret kort. Publikum kunne på deres tur rundt se på det skønne, bakkede Femø og få gode fortællinger undervejs.
Blandt fortællerne var de professionelle udøvere Pernille Stockfleth og Katja Lange. Andre fortællere kom fra fortællekredse, mens andre var helt uøvede, men fik lejlighed til at prøve sig selv af som fortæller og havde en god oplevelse. Tanken bag festivalen er nemlig også at skabe inspiration til at fortælle historier. For som Ole og Anne-Marie siger: ”Fortællinger er i stand til at binde mennesker sammen, og det er vigtigt i denne digitale verden”. Der var også sat ind på forberedelse allerede tre måneder før, hvor Katja Lange kom til Femø og gav mange eksempler på forskellige typer af fortællinger.
På festivalen var der 7 lokale fortællere (rejsefortælleren Anne-Marie Nielsen, lokalguiden Annelise Svensson, Inge-Lise Bisted om frugtavlens start, Tage Andersen om færgen, Pia Christensen om kroen, Louise Povlsen om kirken og Ole Terney om Snehvid Fluesvamp forgiftning) og 5 udefra (Katja Lange, Pernille Stockfleth, Lasse Lundstrøm, Frederik Schütt og Allan Høxbroe).
De professionelle viste deres kunnen til stor fornøjelse for tilhørerne i huset “Stenbideren”. Dagen sluttede med hygge og flere historier i en fortælle-sofalounge et hemmeligt sted på øen.
Publikumantal kendes ikke, måske 120-150. Der var stuvende fyldt i fælleshuset Stenbideren (plads til ca. 45 og delvis udskiftning i pausen). De 12 fortællere ved bænkene havde hver haft ca. 12-40 tilhørere. Nogle tilhørere nåede 4, 5 eller 6 fortællere + 4 i Stenbideren.
Der var tilhørere fra Femø og andre af “æbleøerne”, sejlerfolk, folk fra Lolland, Falster, Vestsjælland, Nordsjælland og København. Der var cykler til rådighed for publikum.
Lolland Kommunes “Kultur, Fritid og Borgerservice” havde givet økonomisk støtte til at invitere tre professionelle fortællere, samt til at udbrede kendskabet til dette nye initiativ på Femø. Femø Fortællefestival fik 4 helsiders omtale i avisen Folketidende.
Vi har fået mange opfordringer til, at vi også næste år laver Femø Fortællefestival, og det gør vi og du kan allerede nu melde dig til, hvis du vil være fortæller. HVIS DU VIL VÆRE FORTÆLLER (eller deltage som tilhører) ved næste års festival 8.-9. juni 2024, så kontakt Ole Terney: 21729908,
Femø Fortællefestival – Fortællernes Landsforening (fortaellereidanmark.dk)
