Søndag den 14. juni 2026, kl. 13.00–17.00 – Tisvilde Højskole
Nordkystfortællerne inviterer for 10. gang til Woodstories – en en-dags festival, som i år er flyttet til Tisvilde Højskole
Festivalen præsenterer ni storytellers, som på skift fylder skolens foredragssal eller have (hvis vejret tillader) med historier, der spænder fra danske og afrikanske eventyr til vandrehistorier, løgne og næsten sande beretninger. Publikum kommer tæt på – både fysisk og følelsesmæssigt – i en intim ramme, hvor fordybelse og fantasi får frit spil.
Internationale og lokale stemmer
Årets gæstefortællere tæller blandt andre:
Coilín ÓhAiseadha fra Dublin – fortæller og folkesanger, der i Irland optræder på gælisk, og som lærte at fortælle historier på dansk, da han som yngre arbejdede i Danmark.
Karsten Mathiasen – kendt som Karsten Klovn fra Cirkus Bella Donna på Tisvilde Kildemarked og for sine historier om stilladsarbejdere og andre oversete personligheder.
Katrine Løven Jørgensen – med finurlige, underspillede fortællinger, der sender publikum på fantasirejse.
Også blandt de medvirkende fra Nordkystfortællernes egne rækker er der internationale islæt.
Ibrahima Sory Diallo er født og opvokset i Vestafrika. Han kæder sine afrikanske eventyr sammen med trommespil.
Beate Richter, er født i Tyskland, hvor hun også blev uddannet som skuespiller. Hendes speciale er europæiske eventyr, som hun har oversat til flere danske bogudgivelser.
Jürgen Andresen er født og opvokset i Nordtyskland. Han, har en svaghed for historier fra middelalderen samt legender fra blandt andet Frankrig og Spanien.
De tre øvrige fortællere fra Nordkystfortællerne er Karl Erik Frederiksen, Lisbeth Lund og Simon Simonsen, som begyndte at optræde sammen tilbage i 2002 og som tre år efter var med til at stifte Nordkystfortællerne. De har hver for sig et meget stort og blandet repertoire af egne historier – eller omarbejdede historier, de har stjålet fra andre.
Tilføjelse til plakaten for fortællefestivalen WOODstories, der holdes søndag 14. juli på Tisvilde Højskole.
Glæd jer til at møde Lene Buchert, som efter et langt arbejdsliv i udlandet er sprunget ind på den danske fortællescene med et væld af myter og egne historier i baggagen, Hvad hun fortæller på WOODstories, må man møde op for at opleve.
Det hele krydres med musik og sange leveret af Nordkystfortællernes egen husmusikant Frede Knudsen.
Dagens konferencier er endnu et af gruppens medlemmer, den internationalt kendte tryllekunstner Kurt Flemming – også kendt fra de over 22 år, han var Bakkens pjerrot. Ud over at skulle introducere de andre optrædende byder han selv på et trylleshow.
Pris voksne: 150 kr. inkl. bobler, kaffe/te og kage
Børn under 13 år: Gratis
Billetsalg: https://tisvildehoejskole,dk
Drikkevarer: Vin, øl og øvrige drikke kan købes til højskolens priser
Vejret: Festivalen holdes indendørs, men hvis vejret tillader det, flyttes noget af arrangementet ud i højskolens have.
